SSA's Hooding Ceremony was held at Rockefeller Chapel on Friday, June 8, 2012. Congratulations to Lela Saffle on receiving the Wilma Walker Honor Award for outstanding work in the first year and promise for future achievements in social work; Laura Sutherland for the Sonia Berz Honor Award for outstanding work and promise in the field of aging; Akua Agyeman for the Evelyn Harris Ginsburg Memorial Prize for outstanding work and promise for work in schools; and Lindsey Whitlock for the Solomon O. Lichter Memorial Prize for scholarship and professional leadership.

The University of Chicago's 511th Convocation was held in the Main Quadrangle on Saturday, June 9. It was followed by a reception for the graduates and their family and friends at SSA.

SSA held its Student Recognition Ceremony and Reception on May 24, 2012, hosted by Dean Neil Guterman and Dean of Students Celia Bergman. Click here to see a gallery of photos from the event. Students were recognized for the following:


2012 Advocates' Forum

Advocates’ Forum is an academic journal that explores implications of clinical social work practice, social issues, administration, and public policies linked to the social work profession. The Editorial Board of Advocates’ Forum seeks to provide a medium through which SSA students can contribute to public thinking about social welfare and policy in theory and practice. Above all, Advocates’ Forum serves to encourage and facilitate an open, scholarly exchange of ideas among individuals working toward the shared goal of a more just and humane society.

Authors

  • Andrea Freerksen
  • Kathryn A. Ludwig
  • Matthew Raffol
  • Sean Thornton
  • Julie Wagner
 

Editor in Chief

  • Janet Li
 

Co Editors

  • Janet Li
  • Abra Lyons-Warren
  • Matthew Raffol

Editorial Board

  • Lindsey Burke
  • Julia Conte
  • David L. Demethers
  • Brook Fisher
  • Andrea Kampfner
  • Laura Kusek
  • Xuan Thanh Le 
  • Rocio Reyes
  • Aatifa Sadiq
  • Darrah Sipe
  • Lindsey Whitlock

Faculty Advisor

back to top


 

Programs of Study 

The following students are recognized for completing programs of study. Programs combine course work with a related field experience that connects theoretical learning with the development of competencies in a particular area of practice

Advanced Alcohol & Other Drug Abuse Counselor in Training Program

  • Amanda Brooks
  • Kevin Clark
  • John Coleman
  • Lindsey Eilers
  • Lindsey Feldman
  • Kathryn Haskin
  • Kristin Holloway
  • Jennifer Lyons
  • Katie McNamara
  • Gabriela Zapata-Alma

Community Schools Program

  • Akua Agyeman
  • Grace Bechle 
  • Ashley Hildred
  • Andrea C. Layton
  • Claudia A. Miranda
  • Carolyn “Carly” Moore
  • Lindsey Morel
  • Yasmeen Nanlawala
  • Pamela Greenlee Savage
  • Douglas J. Stalnos
  • Joi Truman
  • Jenny T. Vasquez

Evidence-based Practice Program

  • Lingyan Ye
  • Gabriela Zapata-Alma

Family Support Program

  • Elizabeth Hazzard
  • Toby Schwartz

Graduate Program in Health Administration and Policy 

  • Angela Aifah
  • Carol Anthony 
  • Andrea Baker
  • David Dethmers
  • Xuan Thanh Le
  • Alexandra Marcus
  • Molly Messerly
  • Lois Price
  • Terrence Scudieri
  • Julie Wagner
  • Jamie Yohanna

Older Adult Studies Program

  • Stefanie Bonnell
  • Helen Donnelly
  • Harper Essenfeld
  • Anna Kaplan
  • Eunhae Kim
  • Laura Sutherland
  • Alexi Vahlkamp

Poverty & Inequality Program

  • Sarah Allan
  • Deepa Arora
  • Ehren Dohler
  • Lauren Johnson
  • Janet Li
  • Jamie Munro
  • Darrah Sipe
  • Ann Stock
  • Lindsey Whitlock

School Social Work Program

  • Benjamin Durchslag
  • Althia Gayle
  • Lindsay Giovannitti
  • Kylie Halter
  • Jaclyn Kwiatt
  • Whitney Lesch
  • Olga Lopez
  • Kristin Lunardini
  • Anne Marous
  • Alyssa Pawola
  • Lisa Place
  • Dominika Shenoo
  • Lauri Short
  • Jessica Thomas
  • Kate Vincent
  • Ashley Walters
  • Lauren Weisberg

Violence Prevention Program

  • Imari Childs
  • Summar Ghias
  • Darci Jenkins
  • Meghan Westmacott Johnson
  • Erika Kleinman
  • Tiffany San Jose

back to top


Named Scholarship Recipients

Edith Abbott Scholarship

  • Katharine Albanese
  • Stephanie Brown 
  • Fatima Brunson 
  • Rita Chapa 
  • Jenny T. Vasquez 

Charlotte F. Andress Scholarship 

  • Julie Wagner

Pearl J. L. Axelrod Scholarship

  • Christine-Marie Youssef

Jan Baum Memorial Scholarship

  • Andrea Layton Ashley Smith 

Beryl Veta Beringer Scholarship

  • Suzanne Zoheri

Sonia G. Berz Honors Scholarship

  • Matthew Vail 

Sophonisba Preston Breckinridge Scholarship

  • Mishara Winston 

Jeanette T. Buckman Annuity Scholarship

  • Ehren Dohler

Martha E. Burton Scholarship

  • Maria Lopez-Boada
  • Kara Love
  • Molly Messerly
  • Gabriel Smith

Charles and Juanita Chakerian Fellowship

  • Christopher Elderkin

Chicago School of Civics & Philanthropy Scholarship

  • Kristin Holloway

Frank M. Clark Scholarship

  • Althia Gayle

Helen Clauson Scholarship

  • Emily Cohen
  • Kristin Compton
  • Alyssa Copenhaver
  • Mia D’Agostino
  • Matthew Dilbeck
  • Latavia Elmore

Colver-Rosenberger Scholarship

  • Alexi Vahlkamp

Elizabeth Susan Dixon Award Fund

  • Lori Eby

Alex and Miriam Elson Scholarship Fund

  • Alejandra Gutierrez
  • Rachel Narrow

Thomas W. Fetzer Scholarship

  • Kanako Ishida

Regina Vogel Fine Scholarship

  • Rachel Kazez

Marion Gibson Fisher Scholarship

  • Ebony Jackson
  • Claudia Miranda

David & Mary Winton Green Scholarship

  • Sarah Al-Zoubi
  • Sarah Flood

Josephine Schlenck Gumbiner Fellowship

  • Jessica Thomas

Julian G. & Elizabeth E. Hanlon Scholarship

  • Juan Alegria

Richard & Angelica Harter Scholarship

  • Hannah Klaassen

Frances R. & Benjamin C. Hayenga Scholarship

  • Deepa Arora

Sophia & Uno Hill Scholarship

  • Lauren Weisberg

Leila Houghteling Scholarship

  • Laura Boyle
  • Marlene Cervantes
  • Elizabeth Hartig
  • Lisa Meyer
  • Toby Schwartz

Jeanne Jewett Scholarship

  • Nicole Thompson

William S. & Doris Jean Keller Family Scholarship

  • Summar Ghias
  • Erika Kleinman

Legacy Fund for Student Scholarship

  • Angela Aifah
  • Micaela Bishop (Mankowski)
  • Sarah Diroy

Solomon O. Lichter Memorial Scholarship

  • Imari Childs
  • Alexandra Marcus
  • Matthew Raffol

Gregory Lilly Endowed Scholarship

  • Andrea Freerksen

Lynne Fowler Linn Scholarship

  • Darwensi Clark

Laurence E. Lynn Scholarship

  • Oswaldo Alvarez
  • Marvin Anderson

Anita J. Mackey Minority Merit Scholarship

  • Tyrolene Ansley
  • Jessica Kuhnen

Lorraine Madsen Scholarship

Jeanne C. Marsh Scholarship

  • Janet Li

Sarabelle McCleery Scholarship

  • Jessica Erwin
  • Lindsey Feldman

Winifred McLaughlin Scholarship

  • Jessie Beebe

Jacova Elson Miller Internship

  • Sarah Gwynne
  • Marisol Yanez

Jane Mullenbach Moore Scholarship

  • Judith Weirauch

Robert Newberger Scholarship

  • Daniel Torres
  • Mercedes Williams

Patricia McKnew Nielsen Scholarship

  • Harper Essenfeld
  • Darci Jenkins
  • Christina Watkins

Alice S. Peterson Scholarship

  • Lindsey Eilers
  • Jennifer Lyons

Alice M. Pickard Minority Scholarship

  • Jelani McEwen-Torrence

Susan & Edward Rosenson Expendable Fellowship

  • Stacy Agosto

Judith S. Rudolph Scholarship

  • Maria Campos
  • Kristin Green
  • Jori Margolis

Mary C. Siemer Scholarship

  • Molly McAndrew
  • Felipe Mejia

Olive K. Sloane Scholarship

  • Kevin Clark

Anna R. & Mitchell Spellberg Scholarship

Stein Scholarship

  • Nicola Feldt

Catherine Brooks Strow Scholarship

  • Marcus Wolfe

Dorothy H. Sullivan Scholarship

  • Liliana Velazquez
  • Kelsey Wild
  • Joy Winquist

Dorothea Bishop Tucker Scholarship

  • Cassandra Thomas

Wilma Walker Memorial Scholarship

  • Kathryn Haskin
  • Michael Reddy

Marquis E. Wallace Scholarship

  • Valerie Taing

Forrest H. Whitney Scholarship

  • Grace Thornton

Rita Cohen Williams Scholarship

  • Dominika Shenoo

Lillian Unks & William Burr Woodward Scholarship

  • Paris Streeter

back to top


 

Fellowship Recipients

Arthur Quern Fellowship

  • Angela Aifah

Education Pioneers Fellows

  • Kelly Frazier
  • Jelani Julyus McEwen-Torrence
  • Brandi Michelle Pretlow

Erikson Health Care Administration Fellows

  • Carol Anthony
  • Andrea Baker 
  • Hilary Bray
  • Anna Dekleva
  • Patrick Kevin Maguire
  • Alexandra Marcus
  • Megan Neubauer
  • Terrence Scudieri
  • Brielle Treece
  • Julie Wagner 

Foreign Language Area Studies (FLAS) Fellow

  • Anna Nicole Kreisberg

Presidential Management Fellows

Ray E. Brown Recruitment Fellow 

  • Angela Aifah

Schweitzer Fellows

  • Kashmir Kustanowitz
  • Pierre Rowen
  • Valerie Ann Strattan Guerra

SSA Social Innovation Summer Fellows

  • Caitlin E. Morris
  • Liz Mullen

University of Chicago Human Rights Internship

  • Matthew A. Hiller
  • Nucha Isarowong
  • Anna Nicole Kreisberg
  • Clare E. McBee
  • Aatifa Sadiq

Zero to Three Early Childhood Fellow

  • Nucha Isarowong

back to top


 

SSA Alumni Association African American Alumni Committee Awards

In 2008, the African American Alumni Committee established a student award recognizing the accomplishments and ambitions of two graduating African American students. This year, three students are recognized:

  • Angela Aifah
  • Joi Truman
  • Christina Watkins

back to top